Czym kierować się przy wyborze ośrodka szkolenia kierowców w Sieradzu? Pod uwagę trzeba wziąć kilka elementów – cenę, lokalizację czy zaplecze do praktycznej części kursu, jakie posiada dana firma. Zdecydowałeś, że idziesz na kurs prawa jazdy? Zanim wybierzesz konkretny ośrodek szkolenia kierowców w Sieradzu, dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę przy jego poszukiwaniu. Lepiej, aby była to decyzja naprawdę przemyślana i przekalkulowana.
Za tanio czy za drogo?
Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka cena powinna dać Ci do myślenia. Warto się wówczas zorientować, co jest wliczone w daną stawkę, aby później nie okazało się, że jako kursant musisz np. dopłacić jakąś kwotę. W ukryte koszty mogą być wliczone np. badania lekarskie, materiały dydaktyczne, zaświadczenie o odbytym kursie itd. Nie zawsze też hasło „promocja” oznacza rzeczywiście okazję. Przy rozpoznawaniu tematu ceny można też zorientować się, czy daną kwotę należy wpłacić w całości, czy też istnieje możliwość rozłożenia jej na raty. A jeśli tak – to czy są oprocentowane.
Za krótko czy za długo?
Liczbę godzin kursu określa ministerialne rozporządzenie, podobnie jak czas, który może na nim w ciągu dnia spędzić kursant. Średnio zajęcia trwają miesiąc. Jeśli ośrodek szkolenia kierowców proponuje krótszy termin, to już tylko od nas zależy, czy damy radę w tak krótkim czasie przyswoić wiedzę teoretyczną i połączyć kilka godzin kursu z innymi obowiązkami: domowymi, szkolnymi czy zawodowymi. W sali wykładowej powinny panować komfortowe warunki dla uczestników zajęć. A decydują o nich chociażby wielkość pomieszczenia, ogrzewanie, klimatyzacja, oświetlenie oraz pomoce dydaktyczne (obowiązujące akty prawne, programy komputerowe itd.).
Dwa w jednym
Z pewnością nie bez znaczenia będzie dla nas lokalizacja szkoły. Chodzi tu nie tylko o odległość, jaka nas dzieli od domu czy pracy, ale też o to, czy biuro ośrodka i sale wykładowe mieszczą się w tym samym obiekcie. Czasami może się bowiem zdarzyć, że będziemy musieli szybko coś załatwić w związku z odbywanym kursem, i wówczas taki układ będzie dla nas korzystniejszy. W przypadku lokalizacji niekiedy lepiej wybrać ośrodek bardziej oddalony niż ten, który mamy blisko, ale cieszący się gorszą opinią.
Zaplecze
Oprócz zdania egzaminu teoretycznego nie mniej ważne jest zdobycie praktycznych umiejętności. A tych uczymy się na odpowiednio przygotowanym placu manewrowym i jeżdżąc po mieście. W przypadku placu trzeba zwrócić uwagę na to, czy jest odpowiednio utwardzony (nawierzchnia betonowa, asfaltowa lub kostkowa) i wyłączony z ruchu innych pojazdów (poza tymi, które wykorzystywane są do nauki jazdy). Ważne jest również to, czy posiada słupki, które pozwalają ćwiczyć manewry, oraz odpowiednie oświetlenie, gdyby przyszło Ci odbywać kurs wieczorami, np. w okresie jesienno-zimowym
W kwestii wyboru ośrodka możesz też popytać znajomych, którzy kurs mają już za sobą, oraz poczytać w internecie opinie o interesujących Cię placówkach.